اجرای طرح ساماندهی محافل خانگی بانوان جهت برگزاری مراسم دهه اول محرم 
اجرای طرح ساماندهی محافل خانگی بانوان جهت برگزاری مراسم دهه اول محرم 
پنجشنبه, ۱۳۹۹/۰۶/۰۶ - ۱۱:۱۵

به همت مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی صورت گرفت؛

اجرای طرح ساماندهی محافل خانگی بانوان جهت برگزاری مراسم دهه اول محرم 

طرح ساماندهی محافل خانگی بانوان جهت برگزاری مراسم دهه اول محرم به همت مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی و با همکاری سازمان تبلیغات، معاونت تبلیغات آستان قدس و معاونت اماکن متبرکه  برنامه ریزی و اجرا شد.

فاطمه دژبرد؛ رییس مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس رضوی در گفتگو با خبرنگار آستان نیوز گفت: این  برنامه به منظور بهره گیری از ظرفیت محافل خانگی بانوان و با رویکرد احیاء و شبکه سازی این جلسات جهت تقویت و ارتقای کارکرد و ایفای نقش فعال در دهه اول محرم‌ صورت پذیرفت.

وی افزود: در مرحله اول به این نتیجه رسیدیم که به دلیل شرایط موجود حاکم بر کشور و شیوع بیماری کرونا متاسفانه تنها حدود ۲ تا ۳درصد از خانواده های مشهدی  قصد برگزاری روضه دهه اول محرم را دارند. لذا در قالب یک برنامه ریزی انجام شده از سوی مرکز امور بانوان و خانواده آستان قدس  رضوی با همکاری سایر نهادها ( نام سازمان ها در بالا بیان‌شده است ). طرح ساماندهی محافل خانگی بانوان جهت احیای مراسم روضه خانگی دهه اول ماه محرم در دستور کار قرار گرفت

دژبرد ابراز کرد: طبق این برنامه با محوریت مرکز امور بانوان و خانواده دبیرخانه ای با حضور خادمیاران تشکیل و از تاریخ ۲۳ مرداد ماه ارتباط با این جلسات را  جهت دادن ایده های نو و خلاقانه برای برگزاری مراسمات منطبق با شرایط موجود و با رعایت دستورالعمل های بهداشتی آغاز نمودیم .

طی یک هفته  با تعداد هزار و سیصد  و پنجاه و شش جلسه ارتباط برقرار شد و  توجیهات صورت پذیرفت. از این بین  ۵۴۷ جلسه برای برگزاری روضه ها با حفظ پروتکل های بهداشتی ترغیب شدند.

وی با بیان اینکه در حقیقت با اجرای این طرح آمار ۲ تا ۳ درصد برگزاری روضه به بیش از۳۹ درصد ارتقاء یافت، اظهار نمود : تعریف و ارائه خدمات انگیزشی توسط دستگاه ها و نهادها باید به گونه ای باشد که جلسات خانگی را از شکل مردمی خود خارج نکند چرا که مردمی بودن  این جلسات نقش موثری در ترغیب برگزاری محافل بیشتر دارد. هر چند  ایشان اظهار نمودند همان طور که مرکز امور بانوان و سایر نهادها به همدلی مومنانه در ماه مبارک رمضان مشغول بودند. حال با توجه به ویروس دردساز کرونا و مشکلات اقتصادی صاحبان محافل  به ویژه در مناطق حاشیه شهر در صورت عدم تمکن مالی نباید گذاشت چراغ عزاداری امام حسین که چندین سال است در آن محفل روشن بوده است خاموس شود. ایشان اضافه نمودند که در  ۵۴۷ محفلی که به برگزاری  روضه امام حسین اعلام آمادگی نمودند. تنها ۱۲۱ محفل خانگی بانوان به همدلی و همراهی نیازمند بود که کمک هایی چون اعزام سخنران و مداح به خانواده های نیازمند، ارائه سیستم صوت و فرش به خانواده هایی که امکان برگزاری مراسم در فضای باز را دارند و یا هماهنگی مسجد محل برای خانواده هایی که امکان برگزاری مراسم عزاداری در منزل خود را  ندارند را نام برد که توسط معرفی مجالس خانگی به سازمان تبلیغات صورت پذیرفت.

وی افزود: براساس دغدغه تولیت محترم مبنی بر حمایت از محافل خانگی برای برگزاری روضه دهه اول محرم طی این طرح  از بانوان که در محافل خانگی حضور پیدا می کنند دعوت شد تا در صورت تمایل یک نوبت  از مراسم روضه خانگی را به اتفاق مخاطبان شان در شرایط کاملا بهداشتی در بارگاه منور امام هشتم(علیه السلام) برگزار کنند که این برنامه بعد از دعوت و تنظیم اطلاعات جلسات متقاضی و مشخص شدن مخاطبان مدعو هر جلسه تقویم حضور آنان در حرم مطهر رضوی تنظیم شد

دژبرد با اشاره به اینکه پیش بینی می شود حداقل بیش از ۸۰۰۰ هزار  نفر  از مخاطبان محافل خانگی بانوان در  حرم مطهر حضور پیدا کنند، ابراز کرد: بر اساس تقویم زمانی با کمک رابط هر محله اتوبوس های ایاب و ذهاب مستقر شده و مدعوین را به محل برگزاری منتقل خواهند کرد.

وی با بیان اینکه استقرار در جلسه حرم مطهر رضوی با رعایت فاصله اجتماعی و هدایت خواهران انتظامات و حضور خادمان سلامت انجام و مراسم آغاز خواهد شد، افزود: طبق برنامه ریزی انجام شده هر روز ۵ نوبت برنامه پیش بینی شده است شامل قرائت زیارت عاشورا سخنرانی و ذکر مصیبت اباعبدالله علیه السلام. این برنامه ویژه بانوان محافل خانگی در دو مکان صحن مدرسه خیرات خانم و صحن قدس اجرا می شود.

برچسب:
پیوست ها:
منابع:
افزودن دیدگاه:

متن ساده

HTML محدود

Image CAPTCHA
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید